Prin PTF PETEA au intrat în țară , în ultimele 24 de ore, aproximativ 10.000 de persoane, călătorind cu peste 3500 mijloace de transport.
Prefectul Radu Roca alături de comisar-șef de politie Alin Pârcălab, șeful Serviciului Teritorial al Politiei de Frontiera Satu Mare s-au asigurat pe parcursul zilei că nu există probleme legate de timpii de așteptare la intrarea în țară.
Traficul prin Punctul de Trecere a Frontierei sătmărene Petea a fost astăzi foarte intens pe sensul de intrare în țară. Se lucrează pe șase artere de control, s-a suplimentat cu o arteră de control sensul de intrare în România pentru a face față afluxului mare de persoane care se prezintă la intrarea în țara noastră.
Polițiștii de frontieră recomandă participanților la traficul transfrontalier să consulte aplicația trafic online pentru a-și configura călătoria în așa fel încât să aleagă, în funcție de rută și destinație, cel mai potrivit punct de trecere a frontierei pentru călătoria lor.
”Apreciem decența de care au dat dovadă pe parcursul acestei zile și polițiștii de frontieră, dar și participanții la traficul transfrontalier.”-prefect Radu Roca.
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/12/320803739_3192931317634807_4484209608328385217_n-300x225.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/12/320744382_697345011796449_3835150433152202315_n-300x225.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/12/320647391_1165109520777646_7837473905161539734_n-300x225.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/12/320368522_1113654442669312_2398445866637257309_n-300x225.jpg)