Instituția Prefectului județul Satu Mare a fost astăzi gazda evenimentului organizat de Muzeul Județean Satu Mare în parteneriat cu Muzeul Judeţean de Istorie şi Arheologie Maramureş.
În sala mare de ședințe a avut loc astăzi conferinţa – ,,Dr. Vasile Lucaciu, un erou al națiunii române”. Dedicată împlinirii a 100 de ani de la trecerea în eternitate a marelui luptător pentru drepturile naţionale ale românilor din Transilvania, părintele dr. Vasile Lucaciu (1852-1922).
”Vasile Lucaciu rămâne și acum la 100 de ani de la moartea sa un simbol al nostru al Sătmarului.
Un erou nu numai al locului ci și al întregii Românii. A unei Românii mari, unite și în care să trăim cu toții în demnitate și respect.”- prefect Radu Roca
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316423218_525512312937418_2015482323356048404_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316314631_525512336270749_4328925562611151126_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316286150_525512279604088_3939054020912655526_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316100551_525512156270767_6524901522169505948_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/315997665_525512332937416_6687589157942859271_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/315988898_525512416270741_4871286231694953598_n-300x200.jpg)