Ziua Veteranilor de Război marcată sâmbătă la Satu Mare !
Prefectul Radu Roca îi invită pe sătmăreni să participe la manifestările ce vor avea loc sâmbătă , 29 aprilie 2023 cu ocazia marcării ” Zilei Veteranilor de Război „.
Ziua Veteranilor de Război este marcată în semn de recunoaştere a meritelor acestora pentru apărarea independenţei, suveranității, integrităţii teritoriale şi a intereselor României. Titlul de ”veteran de război” a fost recunoscut pentru prima dată în ziua de 29 aprilie 1902.
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2023/04/343156964_987191732691127_1994123361508077692_n-212x300.jpg)