Întâlnire cu conducerea Colegiului Medicilor Veterinari Satu Mare pe tema câinilor fără stăpân
Prefectul Radu Roca a avut azi o întâlnire cu conducerea Colegiului Medicilor Veterinari Satu Mare, președintele Magoss Attila și vicepreședintele Balazsi Gyorgy pentru a găsi soluții cu privire la situația câinilor fără stăpân din județ.
La întâlnire a participat și conducerea Consiliului județean , președintele Pataki Csaba și vicepreședinții Lenuța Cornea și Oliviu Buzgău.
Conducerea Colegiului Medicilor Veterinari a propus ca soluție sterilizarea câinilor fără stăpân și a celor din gospodăriile populației.
Urmează ca împreună cu Consiliul județean să se găsească modalitatea de cartagrafiere a câinilor fără stăpân . Iar apoi să se găsească împreună cu UAT-urile soluții sustenabile pentru acoperirea cheltuielilor cu serviciile sanitar-veterinare.
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2023/01/327605154_578199277110026_5089884062072278627_n-300x224.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2023/01/327562205_726322382237952_7707080624143907824_n-300x224.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2023/01/327428636_672508377997267_7099309406928075968_n-300x224.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2023/01/327289259_473991288089371_2593206528046974057_n-300x224.jpg)