Prefectul Radu Roca a participat azi la evenimentele cultural-patriotice organizate la Școala ”Vasile Lucaciu ” din Carei.
La împlinirea a 100 de ani de la moartea dr. Vasile Lucaciu, Școala Gimnazială ”Vasile Lucaciu” din Carei în colaborare cu Direcția de Cultură Carei și Biblioteca Municipală Carei a organizat o serie de momente comemorative.
La bustul marelui patriot, Vasile Lucaciu au fost rostite alocuțiuni , un sobor de preoți a oficiat o slujbă de pomenire și au avut loc depuneri de coroane și jerbe de flori.
Festivitățile s-au mutat apoi în sala festivă a Școlii ”Vasile Lucaciu” unde elevii împreună cu cadrele didactice au susținut un program artistic în memoria dr. Vasile Lucaciu.
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/317237303_526329996188983_3117490500856655670_n-300x167.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/317083380_526326822855967_7123000025378936857_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/317078172_526326802855969_4424493453872620556_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316952462_526327682855881_6750398128920779986_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316683416_526327902855859_4069223551962577708_n-300x200.jpg)
![](https://sm.prefectura.mai.gov.ro/wp-content/uploads/sites/32/2022/11/316660722_526328709522445_8078804951118055396_n-300x200.jpg)